tisdag 28 september 2021

Tusenfotingen - utomhusundervisning, Djuren om vintern

Titel: Djuren om vintern 


Åldersgrupp och material: 

Åk 1. Bilder av djur och deras bon. Samt naturmaterial från skogen exempelvis pinnar och löv. Vitt lakan. 


Lärandeobjekt:

  • Eleverna ska veta att djur har olika strategier för att överleva vintern. 

  • Eleverna ska veta att igelkott och orm är växelvarma djur som minskar sin aktivitet och går i dvala på vintern. 

  • Eleverna ska veta att ekorre, älg och domherre är jämnvarma djur som är aktiva och behöver hitta föda för att överleva vintern. 


Genom ramsor och rörelser förtydligar vi de olika strategierna för eleverna. De får lära sig de olika anpassningar som djur har under vintern exempelvis dvala, flytta eller vara aktiva.


Kursplan biologi:


Det centrala innehållet: “Årstidsväxlingar i naturen och hur man känner igen årstider. Djurs och växters livscykler och anpassningar till olika årstider.” (Skolverket, 2019, s.165)


Syfte: Undervisningen ska bidra till att eleverna utvecklar förmågan att samtala om, tolka och framställa texter och olika estetiska uttryck med naturvetenskapligt innehåll.” (Skolverket, 2019, s.164) 

Utförande: 

Uppstart ca 10 min:

Eleverna har under tidigare lektioner fått kunskap om hur djuren anpassar sig till vintern och dagens undervisning kommer bygga vidare på detta. Lektionen startar med en kort introduktion för att väcka elevernas minne från tidigare lektioner genom att använda oss av produktiva frågor.  


Genomförande ca 15 min: 

Eleverna får i uppdrag att hjälpa djuren med vart de ska ta vägen då vintern har kommit. Djuren är i form av utskrivna bilder och ska flyttas till rätt anpassning utifrån stationerna vi förberett för eleverna. När alla djur är sorterade samlas vi vid vardera anpassning. Vi talar om anpassningen och skapar ramsor med rörelser vilket ger möjlighet för eleverna att befästa naturvetenskapliga begrepp som exempelvis spara energi, växelvarm och jämnvarm. Inom de olika anpassningarna har vi valt förbestämda djur

Dvala: Igelkott, orm, björn  

Flyttar: Svan, gäss 

Aktiva: Ekorre, älg, domherre


När eleverna har lärt sig ramsorna och rörelserna startar vi upp leken “under hökens vingar kom”. Leken har vi anpassat till dagens lärandeobjekt vilket innebär att barnen istället ropar “vart tar vi vägen”, höken väljer då dvala, flyttar eller är aktiva. Eleverna får ett kort på respektive djur som vi har pratat om idag. Eleverna som går fritt gör en en rörelse utifrån djurets anpassning till vintern. Detta för att höken ska se vilka som är fria. 


Avslut ca 5 min: 

Efter leken samlar vi eleverna för att sammanfatta och repetera dagens lärande genom en sång som är förberedd sedan tidigare av oss. 


Referenser 

Fässbergs IF 2013. 2021 maj 3. Under hökens vingar. Youtube. https://www.youtube.com/watch?v=xoKb6faNQQY


Läroplan för grundskolan, förskoleklassen och fritidshemmet (Skolverket, 2021)

https://www.skolverket.se/download/18.35e3960816b708a596c3965/1567674229968/pdf4206.pdf


Tusenfotingen: Anna Johnsson, Linnea Blomqvist, Ivana Culic Husadzic, Linn Friberg, Maja Jävert









Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Programmering - Flicksländan